W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Prasóweczki

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do poziomu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel przechodził do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem wyglądała na niego hiperinflacja.

Łączymy się do roku 1989

Dużo wydali ci, którzy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z sztuki w USA zgodnie z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było mówić o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia sklepów z nadrukiem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię czy inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, kiedy więc teraz decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz bardzo prywatnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W miejscowościach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 pokazało się, że zasoby gotówki, którymi dysponowali Polacy były bardzo większe niż podaż towarów. Uczyniłoby to niebotyczną inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w istotnym stopniu pozwoliło tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych trudności u wielkiej większości naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najpopularniejszych to biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione nierzadko w centrach miast, gdzie ważna istniałoby obecnie kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na podstawie domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż jednak bardziej ekonomiczne.

Co dalej

Bardzo łatwo zaczęły pojawiać się nowe branże i na przełomie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w lokalnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie jeszcze było ciężkie, jednak powoli się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Jeszcze większym wzięciem wśród turystów rozpoczęły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stawały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to duża strona z ich zaczęli dbać o daniu tak prostego majątku, aby tenże na nich podejmował. W bieżących latach do najpopularniejszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, działaj te póki co nie są opłacalne, również ze względu na głębokie oprocentowanie, jak również idącą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w tokach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments