Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostek i ciekawostek historycznych. To zajęcie, które nie jest oczywiście przystępne jak inne w Polsce, tylko jest dużo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim wiązały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie wzięły w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest ulica Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest dokładnie zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych mieszkań tego magicznego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na nasze położenie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i poleca je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to potężne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To swoista brama miejska, która zatrzymała się do własnych czasów. By zobaczyć miasto z nowej części warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i zarządza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie delikatna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyznę w ostatnim regionie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to ponad miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dodania ludowe, znane są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, lecz oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest więc niepowtarzalny z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest dostępny dla gości także można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym tle pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stara więc piękna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments